OSCARS 2020: Full List of Winners and Nominees

Featured Image

Oscars 2020 was held at Dolby Theatres in Los Angeles on February 9, 2020.  Below is the list of winners and nominees. The list will add to your collection of best films.

 

Picture

“Parasite” – winner

Other Nominees

“ford vs Ferrari”

” The Irishman”

“Jojo Rabbit”

“Joker”

“Little woman”

“Marriage Story”

“1917”

“Once upon a Time … in Hollywood”

ACTRESS IN LEADING ROLE:

WINNER: Renée Zellweger, “Judy”
Cynthia Erivo, “Harriet”
Scarlett Johansson, “Marriage Story”
Saoirse Ronan, “Little Women”
Charlize Theron, “Bombshell”

ACTOR IN A LEADING ROLE:

WINNER: Joaquin Phoenix, “Joker”
Antonio Banderas, “Pain and Glory”
Leonardo DiCaprio, “Once Upon a Time … in Hollywood”
Adam Driver, “Marriage Story”
Jonathan Pryce, “The Two Popes”

DIRECTOR:

WINNER: Bong Joon Ho, “Parasite”
Martin Scorsese, “The Irishman”
Todd Phillips, “Joker”
Sam Mendes, “1917″
Quentin Tarantino, “Once Upon a Time … in Hollywood”

ACTRESS IN A SUPPORTING ROLE:

WINNER: Laura Dern, “Marriage Story”
Kathy Bates, “Richard Jewell”
Scarlett Johansson, “Jojo Rabbit”
Florence Pugh, “Little Women”
Margot Robbie, “Bombshell”

ACTOR IN A SUPPORTING ROLE:

WINNER: Brad Pitt, “Once Upon a Time … in Hollywood”
Tom Hanks, “A Beautiful Day in the Neighborhood”
Anthony Hopkins, “The Two Popes”
Al Pacino, “The Irishman”
Joe Pesci, “The Irishman”

ANIMATED FEATURE:

WINNER: “Toy Story 4″
“How to Train Your Dragon: The Hidden World”
“I Lost My Body”
“Klaus”
“Missing Link”

ANIMATED SHORT:

WINNER: “Hair Love”
“Dcera”
“Kitbull”
“Memorable”
“Sister”

ORIGINAL SCREENPLAY:

WINNER: Bong Joon Ho and Han Jin Won, “Parasite”
Rian Johnson, “Knives Out”
Noah Baumbach, “Marriage Story”
Sam Mendes & Krysty Wilson-Cairns, “1917″
Quentin Tarantino, “Once Upon a Time … in Hollywood”

ADAPTED SCREENPLAY:

WINNER: Taika Waititi, “Jojo Rabbit”
Steven Zaillian, “The Irishman”
Todd Phillips and Scott Silver, “Joker”
Greta Gerwig, “Little Women”
Anthony McCarten, “The Two Popes”

PRODUCTION DESIGN:

WINNER: Barbara Ling (production design) and Nancy Haigh (set design), “Once Upon a Time … in Hollywood”
Bob Shaw (production design) and Regina Graves (set design), “The Irishman”
Ra Vincent (production design) and Nora Sopková (set design), “Jojo Rabbit”
Dennis Gassner (production design) and Lee Sandales (set design), “1917″
Lee Ha Jun (production design) and Cho Won Woo (set design), “Parasite”

LIVE-ACTION SHORT
WINNER: “The Neighbors’ Window”
“Brotherhood”
“Nefta Football Club”
“Saria”
“A Sister”

COSTUME DESIGN:

WINNER: Jacqueline Durran, “Little Women”
Sandy Powell and Christopher Peterson, “The Irishman”
Mayes C. Rubeo, “Jojo Rabbit”
Mark Bridges, “Joker”
Arianne Phillips,”Once Upon a Time … in Hollywood”

DOCUMENTARY FEATURE:

WINNER: “American Factory”
“The Cave”
“The Edge of Democracy”
“For Sama”
“Honeyland”

DOCUMENTARY SHORT:
WINNER: “Learning to Skateboard in a Warzone (If You’re a Girl)”
“In the Absence”
“Life Overtakes Me”
“St. Louis Superman”
“Walk Run Cha-Cha”

SOUND MIXING:

WINNER: Mark Taylor and Stuart Wilson, “1917″
Gary Rydstrom, Tom Johnson and Mark Ulano, “Ad Astra”
Paul Massey, David Giammarco and Steven A. Morrow, “Ford v Ferrari”
Tom Ozanich, Dean Zupancic and Tod Maitland, “Joker”
Michael Minkler, Christian P. Minkler and Mark Ulano, “Once Upon a Time … in Hollywood”

SOUND EDITING:

WINNER: Donald Sylvester, “Ford v Ferrari”
Alan Robert Murray, “Joker”
Oliver Tarney and Rachael Tate, “1917″
Wylie Stateman, “Once Upon a Time … in Hollywood”
Matthew Wood and David Acord, “Star Wars: The Rise of Skywalker”

CINEMATOGRAPHY:

WINNER: Roger Deakins, “1917″
Rodrigo Prieto, “The Irishman”
Lawrence Sher, “Joker”
Jarin Blaschke, “The Lighthouse”
Robert Richardson, “Once Upon a Time … in Hollywood”

FILM EDITING:

WINNER: Michael McCusker and Andrew Buckland, “Ford v Ferrari”
Thelma Schoonmaker, “The Irishman”
Tom Eagles, “Jojo Rabbit”
Jeff Groth, “Joker”
Yang Jinmo, “Parasite”

VISUAL EFFECTS:

WINNER: “1917″
“Avengers: Endgame”
“The Irishman”
“The Lion King”
“Star Wars: The Rise of Skywalker”

MAKEUP AND HAIRSTYLING:

WINNER: Kazu Hiro, Anne Morgan and Vivian Baker, “Bombshell”
Nicki Ledermann and Kay Georgiou, “Joker”
Jeremy Woodhead, “Judy”
Paul Gooch, Arjen Tuiten and David White, “Maleficent: Mistress of Evil”
Naomi Donne, Tristan Versluis and Rebecca Cole, “1917″

INTERNATIONAL FILM:

WINNER: “Parasite”
“Corpus Christi”
“Honeyland”
“Les Misérables”
“Pain and Glory”

ORIGINAL SCORE:

WINNER: Hildur Guðnadóttir, “Joker”
Alexandre Desplat, “Little Women”
Randy Newman, “Marriage Story”
Thomas Newman, “1917″
John Williams, “Star Wars: The Rise of Skywalker”

ORIGINAL SONG:
WINNER: “(I’m Gonna) Love Me Again” from “Rocketman”
“I Can’t Let You Throw Yourself Away” from “Toy Story 4″
“I’m Standing With You” from “Breakthrough”
“Into the Unknown” from “Frozen 2”
“Stand Up” from “Harriet”